Před závodem

Délky tratí

Tréninkové tipy

Terén a mapa

Partneři

Délky tratí

Odhalujeme parametry tratí. Odhadované časy vítězů by se měly přibližovat spíše ke střední hodnotě povolených vítězných časů dle pravidel ČAR.

 SOBOTA
délka / převýšení
# kontrol /
# občerstvovaček
NEDĚLE
délka / převýšení
# kontrol /
# občerstvovaček
HH23,0km / 1430m18 / 224,9km / 1270m21 / 2
DD17,3km / 960m13 / 217,8km / 820m19 / 2
HD18,8km / 980m16 / 222,2km / 1060m17 / 2
HH4018,5km / 980m15 / 218,2km / 920m18 / 2
DD4015,3km / 980m12 / 115,7km / 650m17 / 2
HD4017,2km / 960m13 / 217,0km / 620m18 / 2
HH2016,0km / 1020m12 / 216,7km / 730m18 / 2
DD2013,9km / 1000m11 / 114,4km / 660m15 / 2
HD2015,4km / 1020m12 / 115,5km / 660m15 / 2
P12,8km / 860m10 / 112,2km / 570m11 / 1

Tréninkové tipy

Je nejvyšší čas podpořit dosud trvající urputný trénink. Přinášíme několik tipů, jak se pěkně provětrat.

Český kras – Pápnova klasika pražské kavárny

Promnout oči a stihnout před obědem poslední vlak směr Beroun. Ve vlaku posnídat a od nádraží vyrazit poslušně po červené ku svatému Jánu. Za prohýřený týden je třeba se potrestat, a tak nenapravitelné kusy opustí u Herinku cestu Vojty Náprstka a odskočí si přes kopec na vyhlídku nad svatým Jánem, odkud je krásně vidět protější kopec, kde se za 20 minut budete za takovou troufalost proklínat. A to je teprve začátek… Rovinatější pasáž přes Solvayovy lomy ve vás probudí falešný pocit, že to bude odsýpat. Nebude a klam rychle odsype při stoupání na Doutnáč, kde je vždycky hrozný vedro (najděte si na wiki proč) a vy začnete mrčet na celý svět, proč jste si u svatýho Jána nenabrali nějakou vodu z pramenu, který se pouští el. vypínačem. Bubovické vodopády jsou za odměnu a po červené by to bylo na Karlštejn dokonce okolo Královy studny. Jenže “pít umí každej”, a tak se za Kubrychtovou boudou nemilosrdně odbočí vlevo do údolí, kde je to fakt pěkný a nechodí tu touristi. Průběh Karlštejnem je potřeba řádně naprat a ukázat Japoncům českou maratonskou školu. V dalším kopci pak už totálně vytuhnete a pak už jen přemýšlíte, jak se dostat na vlak, který jede dole v údolí. Ať už to píchnete do Třebáně, Řevnic nebo Dobřichovic všude se odměníte rezavým na nádraží. Kdo vydrží až do Černošic, dá si ještě tři vyhlídky a doma bude krotkej jak beránek.

Trasa: mapy.cz

Vysočina – Plechův tip

Odranecká 60ka
I takto se někteří připravují na MČR HROB. Za nás je to až zbytečně přísná tréninková dávka. Doporučujeme alespoň tatranku do kapsy.

Trasa: mapy.cz

Orlické hory – Nogův tip

Laufová libůstka pro tréninku-chtivé jedince začíná v Jablonném nad Orlicí u koupaliště. Z pláže u koupaliště se po Jiráskově stezce (červená značka), lesních cestách v okolí Bulíku a údolí Čenkovičky postupně přesunete na horské louky na Čenkovicemi a nakonec dobijete vrchol Bukové hory (958). Po Bukové hoře následuje občas trail (nezapomeňte odbočit cca 500m pod Bukovou horou z velké cesty doprava po zelené), občas lesní cesta s jediným, společným, cílem – posunout vás v dobré náladě na druhý vrchol laufu, a to Suchý vrch (995). Ze Sucháku natáhnete krok a červená značka vás zavede přes Boudu až na Vysoký kámen. Zde vytáhnete z kapsy buzolu, nastavíte azimut 200 stupňů a krásným horským lesem se teleportujete až do Kobylího dolu, kde na vás bude čekat křižovatka modré a žluté značky. Po druhé jmenované se, sice trochu nudnějším prostředím, za to víceméně pořád z kopce vrátíte až do Jabka. Jak psal již místní rodák, toho času reprezentant, Tomáš Kubelka ve svém sloupku, na koupališti na vás čeká příjemná voda a ve stánku točený Bernard.
Snad profil tohoto laufu neprozradí příliš. Zkrátka 2,5 kopce, výhledy, traily i lesní cesty a nějaký ten horský les, to všechno na vás může čekat i ve finálovém nedělním závodě.

Trasa: mapy.cz

Moravský kras – Zlosinův tip

Kam jinam vyrazit potrénovat na HROB, než do terénu, kde už se HROB běžel? Tento tréninkový tip vás zavede do terénu MČR HROB 2012, který se konal v Moravském krasu. Začínáme na zastávce MHD Mariánské Údolí. Celá trasa má něco přes 21 kilometrů a zezačátku kopíruje malebné Údolí Říčky, obtáčí se okolo Hostěnic a vrací se zpět na výchozí bod. Převýšení je vcelku mírné, necelých 900m, inu žádný Himaláje a ani Krkonoše, což poznáte sami, když dorazíte na HROB 2018.

Trasa: mapy.cz

Beskydy – Dejwův tip č. 1

Řekl bych základní třinecká beskydská hřebenovka, kterou v různých modifikacích nejčastěji běháme s Ondrou Kantorem. Její náročnost se zásadní liší dle povětrnostních podmínek. V létě lze “proletět” lehce přes 5 min/km, v zimě i při pořádné kudle také za 7:30 min/km. Nejlépe se běhá se začátkem podél řeky Tyrky, kdy za první 3 km nastoupáte jen pár výškových metrů a máte možnost se pěkně rozběhnout a roztočit nohy. Po chvíli jen co se odpojíte od řeky totiž začíná stoupání na Kozinec, při kterém chybí jen kousek abyste si odřeli nos o svah před vámi. Pokud zvolíte nejpřímější hřebenovku i dále na Ostrý (1044 m), nic moc se nezlepší a stoupáte pekelným sklonem ještě pěkný kousek. Zcela zásadní může být po cca hodině běhu chata na Ostrém, která už mě nejednou zachránila od smrti žaketem. Od zmíněné chaty následuje luxusní dlouhá hřebenovka až na Javorový vrch (1032 m). Zdání vrcholové “roviny” klame a i zanedbatelné stoupání o 80 výškových metrech dokáže utahat, osobně vždy trpím při mírném bezvýznamném stoupání na Šindelnou (1000 m). Při sbíhání z Javorového preferuji co největší šněrovačku shovívavější ke kolenům a sklonem ideálním pro opětovné roztočení nohou.

Trasa: mapy.cz

Beskydy – Dejwův tip č. 2

Zatím jen jednou, ale určitě ne naposledy absolvovaný výběh přes tři vrcholy, Smrčina (1015), Slavíč (1055) a Ropice (1083). Pouhých 12 kilometrů, každý z nich se však poctivě zakousne do lýtek i stehen. Pře 90 % tréninku vede mimo cesty terénem s pekelným sklonem. Krásná příroda, žádní běžci iphoňáci, vlastně žádní běžci a hodně síly do nohou.

Trasa: mapy.cz

Terén a mapa

Ukázka mapy z oblasti, kde závodit určitě nebudete, ale demonstrujeme na ní všechny speciality naší Speciálky pro HROB 2018 (podklady byly poskytnuty od www.kartografiehp.cz).

 • bílá barva – louky, pastviny
 • zelená – les
 • světle zelená – mladší les – paseka, hustník, obecně hůře prostupná oblast
 • 3 druhy skalnatých oblastí
  • velká skála nebo skalnatá oblast
  • menší skalka, často osamocená
  • kamenitý terén, často srázy na hřbetu nebo kamenné pole
 • hranice I. zóny
 • zakázaná oblast – soukromé pozemky, obory nebo vyznačení zákazu vstupu do I. zóny. Zde na ukázce je vyznačeno povolení vstupu po severojižní pěšině, která odpovídá letní turistické značce vedoucí na Dvorskou boudu

Jak vidíte, rozhodli jsme se do mapy vložit značku “mladší les”. Hlavní motivací bylo trošičku snížit faktor náhody v tomto těžkém horském terénu. Upozorňujeme ale, že tato značka je zcela bez záruky, někde může být použita pro umístění kontroly, jinde zase může být nová paseka hned vedle, která nebude zmapována.

Terén je velmi variabilní a stejně takové snad budou i tratě. Měly by tedy nabízet táhlá stoupání, táhlá klesání, obíhačky po horských cestách i middloidní úseky. Pod nohama potkáte někdy i jen listí nebo jehličí, převážně ale borůvčí nebo trávu různé výšky, které se budou zvyšovat s vyšší nadmořskou výškou a Vaší únavou. Nejlepší představu o terénu si uděláte asi v naší Fotogalerii.

Partneři